Nadchodzą wybory prezydenta w USA

15.09.2020, 15:17 0 komentarzy
Nadchodzą wybory prezydenta w USA

W 2020 roku USA odda swój głos na nową głowę kraju. Na ten moment urząd ten odbywa Donald Trump i zdecydowanie stara się on o kolejną kadencję. Jednak konkurenci również się starają i 50 dni przed wyborami możemy zapoznania się z publicznymi opiniami. Jak wygląda sytuacja na tę chwilę? Czyje szanse okażą się największe? W porównaniu z ostatnimi wyborami, główny oponent Donalda Trumpa ma znacznie wyższą przewagę.

Joe Biden, kandydat partii Demokratów, prezentuje ponad 7% przewagę nad obecnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Aczkolwiek sztab wyborczy Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, aby teraźniejsze badania przedstawiały realny rezultat wyborów. W 2016 roku sytuacja wydawała się nieco podobnie - była sekretarz stanu w zeszłym głosowaniu również wyszła na prowadzenie, aczkolwiek jej przewaga nie była tak spora. Było to tylko 2,3 procenta. Pomimo iż była sekretarz stanu miała wyższość a także otrzymała większą liczbę głosów, wziąwszy pod uwagę całe USA, przegrała wybory z Donaldem Trumpem.

Interesujące jest to, że w Ameryce nie stanowi o większość poszczególnych głosów nie przesądza o wyniku. Decydujący będzie wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich ilość i uzależniona jest ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Kilka stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona - walczy ze sobą głównie.

We wszystkich wyżej wymienionych stanach panuje inna sytuacja. Gdzieniegdzie wygrywa Trump, innym razem Joe Biden. Sytuacja więc nie jest jednoznaczna. Wiele rzecz jasna zależeć będzie od panujących punktów widzenia w konkretnej części kraju - czasem obywatele przedstawiają republikańskie poglądy, a niekiedy okazują się to podejście ogólnie demokratyczne. Aczkolwiek chociażby w miejscach w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnim czasie miejsce miały duże modyfikacje. Sporo za sprawą nowych, młodych mieszkańców, którzy przedstawiają stosunkowo liberalne podejście, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na domy w atrakcyjnych cenach. Tego typu podpisy być może będą miały wielki wpływ na powołanie następnego prezydenta.

A jakim sposobem będą wyglądać wybory w okresie pandemii? Przez pandemię głosowanie potrwa trochę dłużej, albowiem rozpoczynają się już niedługo. Zdecydowana liczba Amerykanów się zdecydowała głosować korespondencyjną metodą.

Musimy zatem poczekać na dalszy rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie będzie do końca jasne toteż sugerowanie się publiczną opinią może się okazać nietrafione.

Tagi:

Zostaw komentarz