Zmaganie się z zanieczyszczeniem

17.11.2020, 12:34 0 komentarzy
Zmaganie się z zanieczyszczeniem

Kilka dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu powinno się nabrać nieco refleksji dotyczących dość dużego problemu, który pojawia się w obrębie całego kraju. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który z pewnością może okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niebywale groźny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy niestety każdego dnia, mają bez żadnych wątpliwości do czynienia z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Niewątpliwie warto notorycznie uświadamiać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.

W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. Przede wszystkim warto posiadać wiedzę dotyczącą tego, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim wrócił także problem ze smogiem. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu powietrza. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zrelacjonował dodatkowo, iż mniej więcej połowę smogu w Polsce wyrabiamy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie zlikwidujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.

W dodatku, w walkę z zanieczyszczonym środowiskiem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Wyrabiana przez tę spółkę energia, za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna, jak oznajmił Prezes spółki, Piotr Woźny. Miejmy na uwadzę także fakt, iż kłopot ze smogiem i z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga COVID pojawiła się w terenach o niezwykle wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.

W kwestii smogu bez żadnych wątpliwości należy również wiedzieć, co w zasadzie jest najistotniejszą tego przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest bardzo ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz