Technology

Powrót do szkoły a pandemia koronawirusa

31.08.2020, 11:43 0 komentarzy
Powrót do szkoły a pandemia koronawirusa

W ciągu tego miesiąca dzieci powinny powrócić do przedszkoli oraz szkół, a mimo to dalej sceptycyzm wzbudza Covid-19, z którym walczymy od samego początku roku. Pewnie to, że w marcu dzieci przeszły na nauczanie ez wychodzenia z domów, było jednym z powodów, dzięki którym mogliśmy powstrzymać w naszym kraju dynamiczny przebieg epidemii. Aczkolwiek czy sytuacja związana z wirusem na obecną chwilę jest już tak spokojna, aby otwierać szkoły, przedszkola oraz żłobki a potem pozwolić dzieciom uczęszczać na zajęcia?

Każdy ma inne podejście do problemu

Nie istnieje łatwa odpowiedź, co jest bardziej odpowiedzialne - puszczenie dzieci do szkół, czy przymus kontynuowania nauczania internetowego. Między innymi sceptycy oraz lekarze komunikują, że to faktycznie dzieci ekspresowo roznoszą wszelkie wirusy i bakterie, a szkoły mogą okazać się perfekcyjnym miejscem, gdzie rozwijają się choroby. Dobrze to znamy - na lekcje przybędzie pojedyncze podziębione dziecko a w następnej chwili w chorobę wpada znacznie więcej uczniów.

Zmęczeni wymogami komunikują, iż opracowano sporo procedur, do których powinny dopasować się budynki oświatowe, by mieć możliwość ugościć swoich podopiecznych znowu. Jednak czy na pewno najmłodsi podopieczni będą umiały zachowywać dystans? Czy może okazać się to doskonałym scenariuszem, aby większa liczba dzieci znajdowała się w tej samej sali? Znawcy tematu mówią, iż nie.

Na naukę online marudzą czasem uczniowie i ich opiekunowie. Szczególnie wpłynęło to na uczniów liceów, którzy mówią, iż przez jakiś okres zdalnego nauczania mogą być niespecjalnie przygotowani do matur (patrząc na to z drugiej strony aktualnie matura nie przebiegła jakoś słabo). Kluczowe było jednakże to, że nie każdy nastolatek ma Internet i komputer. W rodzinach, w których się urodziło dużo dzieci jest tak, że w domu znajduje się tylko jeden sprzęt komputerowy. Rodzice miewają więc problem w zorganizowaniu swoim dzieciom nauki w tej samej chwili.

Społeczne kwestie będą także kluczowe. Szkoła się okazuje znaczącym czynnikiem w psychicznym rozwoju dzieci. W szkołach mamy możliwość nauczyć się funkcjonowania wśród społeczeństwa oraz mamy szansę nawiązywać relacje oparte na przyjaźni. Jednak przy obecnej chwili problemy społecznego życia mogą okazać się niespecjalnie istotne, bo głównie kluczowe będzie dobre samopoczucie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

To od samych uczniów i opiekunów zależy wiele

Poszerzanie się choroby zależy tak naprawdę od tego, czy uczniowie będą przestrzegać przepisów przykazanych przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną oraz od tego czy nauczyciele są w stanie to wykorzystywanie przepisów przypilnować. Niektórzy głoszą, że zaproszenie uczniów do placówek oświatowych sprawi ekspresowy rozwój choroby, zatem w efekcie szkoły będą nieczynne lada chwila. Warto śledzić cały czas informacje, bo z początku nadchodzącego miesiąca jeszcze wiele może się pozmieniać.

Zostaw komentarz