Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

16.11.2020, 09:16 0 komentarzy
Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Dnia 16 listopada, od prawie 25 lat celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji wytypowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ta data, ma co roku informować, że z brakiem akceptacji codziennie styka się sporo osób. Jest to między innymi wnioskowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, aby szukali rozwiązania tego dużego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, aby wykluczyć brak akceptacji przez edukację, ale również tworzenie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji oraz zachęcanie do braku gnębienia osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Cała ta aktywność została wywołana poprzez systematycznie tworzące się zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te mniejszości mają styczność z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Objawy nietolerancji mogą być potężnie dotkliwe dla osób dyskryminowanych, stąd też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają informować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do agresji, a także pomóc w odszukaniu głównych przyczyn uformowania się braku akceptacji. Takie akcje mają okazać się potrzebne do tego, by dociec, czym właściwie jest poszanowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale także uświadomić, czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych. Ponadto ma kształcić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, zrozumienia innych ludzi, ale też doceniania różnych kultur.

W jaki sposób celebrowano w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili zgodny apel, w którym przedstawiają ogromne poparcie dla ofiar fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice podpisali się pod tymże apelem. Solidarność tego dnia będzie wyrażana przez zawieszanie wielobarwnych banerów oraz podświetlenie wielu budynków, jak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został podświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz